نقد فیلم زندگی حقیر ساخته مل بروکس - رها ماهرو
X
تبلیغات
رایتل

رها ماهرو

نقد فیلم زندگی حقیر ساخته مل بروکس

زندگی حقیر
1991 آمریکا
Life Stinks

Dir:Mel Brooksرها ماهرو : خوانندگان عزیز سایت رها ماهرو ، لطفا نظر و نقدتان را درباره فیلم کمدی رمانتیک زندگی قیر یا بوی گند زندگی به کارگردانی مل بروکس برای ما بنویسید و بفرستید .
بوی گند زندگی ساخته ی مل بروکس ، شبکه 4

وبلاگ > تهرانی، مهدی - هرچه قدر دوازده صندلی یک کمدی شلوغ و اسلپ استیک هست و دورنمایه های اجتماعی دارد ؛ دیگر فیلم او یعنی زندگی حقیر ( نام اصلی فیلم " بوی گند زندگی " است و هیچ ترجمه ای جایگزین آن نیست ؛ حالا اجتهاد دوستان در سیما 4 به این ترجمه ی بسیار دور" زندگی حقیر" رسیده بحث دیگری است ) یک کمدی رومانتیک بسیار ملایم است. یک داستان سر راست که جنبه های سیاه اقتصادی و اجتماعی جامعه ی آمریکایی در ابتدای دهه 90 میلادی را روایت می کند.

خالق کمدی های سیاه و هتاک و یکی از برترین نویسندگان فیلم های کمدی ، جزو نامها و القاب مل بروکس است. او که هنوز در 85 سالگی فعال ظاهر می شود تا پیش از ورود به سینما در سال 1968 و در سن 42 سالگی ، یک تلویزیونی ساز قهار بود. ورود او به سینما با فیلم تهیه کننده ها انقلابی در کمدی سازی هالیوود ایجاد کرد و به نوعی بسیاری از پرده ها را برداشت و به دوباره به قول طنز آمیز خود مل بروکس ، آب در لانه مورچه ها ( هالیوودی جماعت )جاری شد.

چرا که داستان فیلم تهیه کننده ها در باره اوضاع ساخت و ساز و زدو بند تهیه کننده ها و کلا هالیوود نشین ها است و تا آن موقع هیچ فیلمی با سبک هجو ؛ پته ی آنان را روی آب نریخته بود. مل بروکس که برای همین فیلم تهیه کننده ها اسکار بهترین فیلمنامه اوریژینال را دریافت کرده بود ، اگرچه فعالیت های تلویزیونی اش را ادامه داد اما حداقل یک دوجین فیلم دیگر به همین سبک هجو و یا کمدی سیاه انتقادی روانه پرده کرد و به همه از جمله سیاستمداران آمریکایی می تاخت. 2 سال پس موفقیت تهیه کننده ها ، بروکس در 1970 فیلم ارزشمند دوازده صندلی را ساخت که می توانید این فیلم را در همین هفته از برنامه جشنواره فیلم های تابستانی شبکه 4 مشاهده کنید .

هرچه قدر دوازده صندلی یک کمدی شلوغ و اسلپ استیک هست و دورنمایه های اجتماعی دارد ؛ دیگر فیلم او یعنی زندگی حقیر ( نام اصلی فیلم " بوی گند زندگی " است و هیچ ترجمه ای جایگزین آن نیست ؛ حالا اجتهاد دوستان در سیما 4 به این ترجمه ی بسیار دور" زندگی حقیر" رسیده بحث دیگری است ) یک کمدی رومانتیک بسیار ملایم است. یک داستان سر راست که جنبه های سیاه اقتصادی و اجتماعی جامعه ی آمریکایی در ابتدای دهه 90 میلادی را روایت می کند.

یک بساز بفروش بسیار ثروتمند و از خود راضی اهل لس آنجلس به نام "بولت" برای گسترش کارهای ساختمانی اش در منطقه فقیر نشین ،یک رقیب سرسخت و به همان اندازه خودش ، پست فطرت ، به نام کراسول را در کنارش می بیند. در یکی از دعواها و مناقشه های کاری بین بولت و کراسول ؛ اتفاق غریبی می افتد.

بولت شرط می بندد که می تواند 30 روز تمام در خیابان زندگی کند و دوام هم بیاورد و کراسول منکر این توانایی بولت است. قرار بر این می شود که اگر بولت این 30 روز را با شرایط خاص شامل : برنداشتن حتی یک پنی ؛ استفاده از دستگاه ردیاب و عدم خروج از منطقه و برگشت در عرض 30 ثانیه در صورت خروج اتفاقی و عدم استفاده و عدم ورود به ساختمان هایش در منطقه ؛ با موفقیت پشت سر بگذارد ،کراسول از ادعاهایش دست بردارد و بولت رسما مالک منطقه فقیر نشین لس آنجلس شود.

برای این کار بولت روانه خیابان می شود و در همان ساعت اول از شرطش پشیمان می شود و شرایط را بسیار سخت می بیند اما در ادامه با آشنایی با چند کارتون خواب و زنی به اسم مولی ، با زندگی فقرا آشنا شده و پی می برد که در این سالها چه جنایت هایی در قالب زمین خواری و فشار به طبقه مستضعف آورده است. به هرروی پس از پایان 30 روز بولت به امپراطوری ساختمانی اش باز می گردد ، در حالیکه به کلی روحیاتش عوض شده و دوستان کارتن خوابش نیز حالا مدام در کنارش هستند.

زندگی حقیر یکی از ضعیف ترین فیلم ها و به روایتی بدترین فیلم مل بروکس است با این همه به نظرم هنوز امضای اورا پای خود دارد. یک کمدی درام اجتماعی که با روایت داستانک های مرتبط انتقادی و گاهی هجویه آمیز ، زندگی جامعه آمریکایی را به چالش می کشد. یعنی کاری که همیشه در فیلم های مل بروکس شاهد بودیم. و سر آخر اینکه برخی منتقدان به درستی اعتقاد دارند که روند فیلمسازی مل بورکس در طی این 30 سال یک فرهنگ جدید در ژانر کمدی های انتقادی ایجاد کرده است.

 

Life stinks

کارگردان :مل بروکس

فیلمنامه : ران کلارک ، رودی د لوکا ، استیو هابرمن و مل بروکس

فیلمبردار : استیون بی پوستر

تدوین : مایکل مالکومری ، دیوید رولینز و آنتونی ردمن

موسیقی: جان موریس

تهیه کننده : مل بروکس ، استودیو بروکس فیلم

محصول 1991 آمریکا

زمان : 92 دقیقه

بازیگران : مل بروکس ، لزلی آن وارن ، جفری تامبور، استوارت نپکین ، ادوارد موریس ، رادی دولوکا و تدی ویلسون
گزارش فیلم‌های آخر هفته سیما
فیلم "او تو را می‌بیند" داستان یک کارگزار بورس و مردی خودخواه به نام استرلینگ است که در حادثه‌ای هولناک کشته می‌شود، اما روح او برای جبران اشتباهاتی که در گذشته مرتکب شده به میان خانواده قبلی‌اش باز می‌گردد و ...

فیلم‌های تاریکی، دره روشنایی، نیشتمان، شب شعله‌ها، او تو را می‌بیند، بوسه باران، شرگار، زندگی حقیر و روی خط صفر در تعطیلات آخر هفته از شبکه‌های مختلف سیما روی آنتن می‌روند.

به گزارش مهر، فیلم تلویزیونی "دره روشنایی" پنجشنبه هفتم آذر ساعت 22 در قالب برنامه سینما یک از شبکه اول پخش می‌شود. این فیلم سال 2007 به کارگردانی برنت شیلدز به مدت 97 دقیقه ساخته شد. کریس کلاین، گرچن مول، زاک میلز و جی ا. ساندرز در این فیلم آمریکایی نقش‌آفرینی می‌کنند که در رشته فیلمبرداری نامزد دریافت جایزه امی بود.

در خلاصه داستان فیلم "دره روشنایی" آمده است: سربازی کارآزموده در جنگ جهانی دوم، پس از پایان جنگ برای یافتن خانواده‌اش به خانه بر می‌گردد. او در راه با پیرمردی برخورد می‌کند که بعدها پی می‌برد، سالها پیش مرده، او را به منطقه‌ای آرام با مردمی مهربان دعوت می‌کند. پدر و مادر سرباز ...

فیلم تلویزیونی "تاریکی" جمعه هشتم آذر ساعت 16 از شبکه یک روی آنتن می‌رود. این فیلم به کارگردانی خسرو معصومی و تهیه‌کنندگی محمدرضا شفیعی تهیه شده است. داستان "تاریکی" درباره فردی به نام ساسان کمالی است که با نیرنگ مردم را فریب داده و پول هنگفت به جیب می‌زند و فرار می‌کند. او هنگام فرار تصادف می‌کند و وارد شهر تاریکی می‌شود و ...

حسین یاری، غزل صارمی، سیمین خرم، جمشید گرگین، مهرداد فلاحتگر، قدرت دلاوری و ناصر بنایی در "تاریکی" بازی کرده و عوامل پروژه عبارتند از نویسنده: سعید نعمت‌الله، مدیر تصویربرداری: سیدمهدی صالحی، مدیر تولید: حسین کشاورزی، صدابردار: داریوش صادقپور، برنامه‌ریز: حمیدرضا قطبی، طراح صحنه و لباس: علی مربی، مشاور فیلمنامه: محمدرضا شجاعی، هماهنگی: سیدسجاد طباطبایی و منشی صحنه: بهشته ناصری.

فیلم تلویزیونی "نیشتمان" از تولیدات مرکز کردستان پنجشنبه هفتم آذر ساعت 23:50 از شبکه دو پخش می‌شود. این فیلم به کارگردانی فرهاد مسکوک ساخته شده و هانا نامداری و مسعود یوسفی نقش‌های اصلی را بازی می‌کنند.

در خلاصه داستان فیلم "نیشتمان" آمده است: نیشتِمان دختری جوان و اهل حلبچه است که هنگام جنگ ایران و عراق همه افراد خانواده‌اش را در بمباران شیمیایی حلبچه از دست می‌دهد. در این جنگ، ریه‌های او نیز آسیب می‌بیند. پس از بمباران، خانواده‌ای او را به فرزندی می‌پذیرند و در یکی از شهرهای مرزی بزرگ می‌کند و ...

فیلم سینمایی "شب شعله‌ها" جمعه هشتم آذر ساعت 17:30 از شبکه دو روی آنتن می‌رود. این فیلم تولید سال 2006 گواتمالا و مدت زمان آن 82 دقیقه است. این فیلم درام را رافائل روسال کارگردانی کرده و جیاکومو بونافینا، دانری گودیل و میریام آرناس در آن بازی می‌کنند.

در خلاصه داستان فیلم "شب شعله‌ها" آمده است: 9 نفر از نیروهای مبارز طرفدار مردم در روستایی به نام لاس کروسس برای محافظت مردم بومی، در کنار آنها زندگی می‌کنند. نیروهای ارتش حامی دولت به روستایی به نام اسپرانزا حمله کرده و مردم آنجا را در نهایت قساوت و بی‌رحمی قتل عام می‌کنند. یکی از بومیان که موفق می‌شود فرار کند خود را به روستای لاس کروسس رسانده و خبر حمله ارتش را به مردم بی‌دفاع اسپرانزا می‌دهد تا آنان خود را برای دفاع آماده کنند ...

فیلم تلویزیونی "او تو را می‌بیند" جمعه هشتم آذر ساعت 21 به جای "مرگ تدریجی یک رویا" از شبکه دو پخش می‌شود. این فیلم محصول 2002 کانادا را دیوید وینینگ به مدت 100 دقیقه کارگردانی کرده و کامرون بنکرافت، اریکا النیاک، ایلای گابی و اودو کایر بازی کرده‌اند.

فیلم "او تو را می‌بیند" داستان یک کارگزار بورس و مردی خودخواه به نام استرلینگ است که در حادثه‌ای هولناک کشته می‌شود، اما روح او برای جبران اشتباهاتی که در گذشته مرتکب شده به میان خانواده قبلی‌اش باز می‌گردد و ...

فیلم تلویزیونی "بوسه باران" به کارگردانی سیدمجید موسویان، نویسندگی امید شاهنده و تهیه‌کنندگی منصور سهرابپور پنجشنبه هشتم آذر ساعت 20:15 از شبکه سه روی آنتن می‌رود. در این فیلم کاوه مهدوی، اسماعیل خلج، فرهاد بشارتی، نرگس محمدی، فریده دریامج، تورج فرامرزیان، مریم سرمدی و علی‌اصغر یوسفیان نقش‌آفرینی کردند. داستان این فیلم درباره حبیب جوان روستایی است که برای تهیه مقدمات ازدواج خود با مشکلات مالی رو به رو است و ...

عوامل این پروژه عبارتند از ناصر ریحان‌صفت مدیر تولید، حسن ایوبی تدوین و صداگذار، علیرضا کهن دیری موسیقی متن، محسن ذوالانوار مدیر تصویربرداری، خسرو و فرشید کیوانمهر صدابرداران، حسین نانکلی طراح صحنه و لباس، آرزو حلاجی طراح گریم و احمد معمارپور.

فیلم سینمایی "شرگار" جمعه هشتم آذر ساعت 22:30 در قالب برنامه صدفیلم از شبکه سه پخش می‌شود. این فیلم به کارگردانی دنیس سی. لویتسن سال 1999 بر مبنای فیلمنامه خود او ساخته شد.

آلن بارکر، بیلی بویل، استفن برنان و گری کدی در "شرگار" نقش‌آفرینی کرده‌اند. داستان این فیلم واقعی و درباره یک اسب مسابقه معروف به نام شرگر است که در اوایل دهه 1980 از اصطبل خود در ایرلند به سرقت رفت... "شرگار" تولید مشترک بریتانیا و آمریکا و مدت زمان آن 95 دقیقه است.

فیلم سینمایی "زندگی حقیر" جمعه هشتم آذر ساعت 20:30 در قالب برنامه سینما چهار از شبکه چهار پخش می‌شود. نام اصلی فیلم "زندگی بوی گند می‌د‌هد!" و کارگردان آن مل بروکس است. بروکس، لسلی آن وارن، جفری تامبور، استوارت پانکین و هوارد ماریس بازیگران "زندگی حقیر" هستند که به مدت 95 دقیقه سال 1991 ساخته شد. رودی د لوکا، استیو هابرمن و بروکس فیلمنامه این اثر را بر مبنای داستانی نوشته ران کلارک، د لورکا، هابرمن و بروکس نوشتند.

در خلاصه داستان "زندگی حقیر" آمده است: گادارد بولت، میلیاردر معروف رویایی بزرگ در سر می‌پروراند: ساختن مجموعه تجاری عظیمی به نام بولت سیتی در منطقه‌ای فقیرنشین در محله‌های جنوبی لس آنجلس... بروکس کار خود را از اوایل دهه 50 در تلویزیون آغاز کرد و از آن به بعد در حوزه نمایش‌های تلویزیونی، فیلم‌های سینمایی و تئاتر فعال بوده است.

"دوازده صندلی" (1970)، "زین‌های شعله‌ور" (1974)، "فیلم صامت" (1976) و "تاریخ دنیا، بخش اول" (1981) از فیلم‌های مطرح اوست. بروکس در 1969 برای "تهیه‌کنندگان" برنده اسکار بهترین فیلمنامه غیر اقتباسی شد. او از زمان تولید "دراکولا: مرده و دوست داشتن او" (1995) دیگر فیلم نساخته و "فرانکشتین جوان" را بهترین فیلم خود می‌داند.

فیلم سینمایی"روی خط صفر" جمعه هشتم آذر ساعت 13:30 از شبکه تهران پخش می‌شود. این فیلم را آرش قادری سال 1386 بر مبنای فیلمنامه‌ای از خودش ساخت. در فیلم 90 دقیقه‌ای "روی خط صفر" رویا تیموریان، سلیمه رنگزن، نوید ابتدایی، فاطمه امیری و محمد عفراوی بازی کرده‌اند.
در خلاصه داستان این فیلم آمده است: چندین سال پس از پایان تهاجم رژیم بعثی عراق به ایران اسلامی، روی خط صفر مرزی، زنی کرد پیکر جسدی را از زیر خاک پیدا می‌کند و ... عواملی که با این پروژه همکاری داشته‌اند عبارتند از رحمت‌الله محرابی تهیه‌کننده، رضا ضیایی دوستان مدیر تولید، محمدرضا سکوت مدیر تصویربرداری، نازنین مفخم تدوین، سیامک احصائی طراح صحنه و لباس، فردین خلعتبری آهنگساز، علیرضا نکولعل صدابردار و محسن ملکی طراح گریم.
~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~
Life Stinks

کارگردان    مل بروکس
تهیه کننده مل بروکس
نویسنده مل بروکس
Ron Clark
Rudy De Luca
Steve Haberman
Starring     Mel Brooks
Lesley Ann Warren
Jeffrey Tambor
آهنگساز    John Morris
فیلمبرداری    Steven B. Poster
تدوینگر    Michael Mulconery
David Rawlins
Anthony Redman
تولید
شرکت : بروکس فیلم
Distributed by     Metro-Goldwyn-Mayer
تاریخ انتشار
 July 26, 1991

زمان فیلم
    92 minutes
کشور    United States
زبان    Spanish, English
بودجه    $13 million
فروش گیشه    $4.1 million
http://images.khabaronline.ir/images/position1/2011/8/life-stinks1.jpg
Life Stinks is a 1991 comedy-drama directed by and starring Mel Brooks. It is one of the few Mel Brooks comedies that is not a parody, nor at any time does the film break the fourth wall. It co-stars Lesley Ann Warren, Howard Morris and Jeffrey Tambor. The original music score was composed by John Morris. The film was both a critical and box office flop.

داستان فیلم
Goddard Bolt (Mel Brooks) is the callous CEO of Bolt Enterprises. Bolt shows little regard for other people's property or environmentalism, and has his eye on the slum of Los Angeles so he can tear it down. Bolt makes a bet with his biggest rival, Vance Crasswell (Jeffrey Tambor), who also has an interest in the property, that he can survive on those streets for 30 days. Should Bolt lose, Crasswell owns the property, but should Bolt win, Crasswell will sell it for practically nothing.
There are three conditions: #1) Bolt will be completely penniless; #2) He must wear an electronic anklet that will activate if he leaves the boundaries, forfeiting the bet if he exceeds 30 seconds out of bounds; #3) At no time can he reveal to any of the slum area residents that he is Goddard Bolt. To add to the look, Bolt has his mustache shaved off, then Crasswell confiscates his toupee.
Crasswell schemes to make Bolt's stay on the streets as bad as can be. Bolt, homeless, hungry and filthy, is befriended by skid-row inhabitants like Sailor (Howard Morris) and Fumes (Theodore Wilson) and given the nickname "Pepto" after falling asleep in a crate with a Pepto-Bismol logo on its side. In the process, he also falls in love with Molly (Lesley Ann Warren), a homeless woman who used to be a dancer on Broadway. During a scuffle with two muggers, Bolt is pushed out of bounds, which activates his anklet. To prevent the "30-second forfeiture", Bolt rushes back in, which impresses Molly with his supposed bravery as it looks like he is tackling the muggers.
Bolt learns important life lessons during his 'adventure', namely that life is not about accomplishments or material success but rather the integrity of the human spirit. However, Bolt is unaware that the unscrupulous Crasswell has no intention of honoring their bet. When Crasswell realizes Bolt is honoring the bet fair and square, Crasswell bribes Bolt's lawyers into fabricating the story that Bolt had lost his mind and has his property seized. Forced to live on the streets for good and remanded to a free clinic by mistake, a drugged Bolt murmurs that "life stinks", but Molly implores him to remember small things such as the two of them waltzing that make life livable. Crasswell, meanwhile has his own plans for the slum area, planning to tear it down as well. Bolt incites Fumes and the other slum residents to stage a mock battle on the ceremony while it is televised. Crasswell attempts to stop Bolt with a steam shovel, to which Bolt fights Crasswell in another steam shovel akin to "dinosaur fights". When Bolt's shovel has plucked Crasswell and has him hanging by his jacket, the scene is freeze-framed into a news report saying that Crasswell, in a court case, was forced to admit he made a bet with Bolt in order to get him to understand the slum conditions, then reneged on the terms. Bolt, now in control of the area, has plans to renovate it into the "Bolt Center" which will give the slum residents employment, renovate the tenements into livable homes and give the children a private school financed entirely out of pocket by Goddard Bolt. The news report ends by saying Bolt has married Molly and the press are expecting an extravagant CEO-type event, only to then be shown Goddard and Molly taking their wedding vows in a simple chapel in the slum area, then driving off in a limousine with a vanity plate "PEPTO". The film ends with a now penniless Crasswell chasing after the limousine, claiming Bolt cheated and ends with him being chased away by Bolt and Molly.
http://p60.ir/14/Images/98//21825.jpg
بازیگران

مل بروکس در نقش گودارد بولت

لسلی آن وارن در نقش مولی

جفری تامبور در نقش ونس کراسول

استوارت پانکین در نقش پریچارد

هاوارد موریس در نقش سیلور

رادی دی لوکا در نقش جی پائول گتی

تئودور ویلسون در نقش فومس

کارمن فلیپی در نقش پاپس (تا یازده است)

مایکل انسین در نقش نولز

متیو فیسون در نقش استیونس

بیلی بارتی در نقش ویلی

برایان تامپسون در نقش مین ویکتور

ریموند اوکانر در نقش یو

کارمین کاریدی در نقش فلوفوس اونر

سمی شور در نقش کشیش عروسی

فرانک رومان در نقش مترجم اسپانیایی

کریستوفر بیرت در نقش امدادگر

رابرت ریدگلی در نقش دادستان کراسول

Whoopi Goldberg was initially considered for Lesley Ann Warren's role; however, Brooks was uncertain whether he could convincingly play her love interest.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/0/0d/LifeStinks.jpg/220px-LifeStinks.jpg

Reception


The film was screened out of competition at the 1991 Cannes Film Festival.

In a rare turn of events for a Mel Brooks film, it was both a critical and commercial failure. Rotten Tomatoes reported that 20% of critics gave positive reviews based on 15 reviews. Praise did come from the fact that Brooks attempted a different type of satire rather than rehashing spoofs. The film underperformed at the box office grossing $4,102,526 domestically, under its $13 million budget. It has since gained a cult following for being an experimental film by Brooks, as opposed to his usual parodies
~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~


اخبار سینمایی تازه و نقد های خواندنی در سایت سینمایی رها ماهرو : جزییات سریال سنگ پا . نقد شمشیرزن دوره گرد . کانال گفته های بزرگان . دانلود فیلم سینمایی سفر پر ماجرا . سینمایی به رسم خنده های گذشته . نام بازیگر رها در سریال کیمیا . رها در سریال جواد افشار . نقد حالت خاص . نقدفیلم به رسم خنده های گذشته . رها در فیلم کیمیا ایرانی است ویا خارجی . آن طور که ما خندیدیم . جان ترتلتاب . دانلود فیلم کودک تامی تراکتور . خبر خاصی نیست . فیلم جهنم کیوتو . آپارات شمشیرزن دوره گرد جهنم کیوتو . پخش برنامه شب های گذشته شب کوک . وارن اوتس . فیلم بیداری . دانلود باسیمره شیرز


نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)