X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

رها ماهرو

درباره برنامه تولیدی شرح مشتاقی

شرح مشتاقی

محبت و راز معنویت در برنامه شرح مشتاقی

" شرح مشتاقی" عنوان برنامه ای تولیدی از سخنرانی مذهبی حجت الاسلام پناهیان است که با محوریت محبت و راز معنویت در ماه مبارک رمضان از شبکه پنج سیما پخش می شود.
به گزارش روابط عمومی شبکه پنج سیما،یکی از برنامه های سخنرانی مذهبی امسال شبکه پنج برنامه شرح مشتاقی است که به پوشش سلسله سخنرانی های حجت الاسلام پناهیان در مسجد امام صادق ( ع) می پردازد که هر روز ساعت 10 صبح پخش می شود.
بنا بر این گزارش این سخنرانی با رویکرد محبت و راز معنویت به مدت 30 دقیقه روی آنتن می رود.

^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^
عنوان برنامه سخنرانی مذهبی امسال شبکه پنج سیماست که با رویکرد محبت و مسیر سلوک به مدت 30 دقیقه بر روی آنتن می رود. این برنامه به پوشش سلسله سخنرانی های حجت الاسلام پناهیان در مسجد امام صادق ( ع) می پردازد که هر روز ساعت 10 پخش و تکرار آن 3 بامداد است. همچنین سخنرانی حجت الاسلام رفیعی نیز هر روز قبل از افطار از حدود ساعت 20 شب روی آنتن می رود.
^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^
شرح مشتاقی در حوزه هنری    1394/11/11

شب شعر"شرح مشتاقی" به مناسبت ایام شهادت امام جعفرصادق (ع) و یاد بود مرحوم مهدی پرویز ، شاعرآیینی، سه شنبه 21 شهریور با حضور و شعر خوانی شاعران و ادیبان کشور در تماشاخانه مهرحوزه هنری برگزار شد.


 

 

درابتدای این برنامه ، محمود حبیبی کسبی ،که به عنوان مجری دراین برنامه حضور داشت ، با گرامیداشت یاد این شاعر درگذشته و خواندن شعری از وی در خلال اجرا به ابراز سخنانی کوتاه پرداخت وگفت : پرویز طبع زود جوشی داشت وشعرش بر آمده از احساس وعاطفه بود. 

درادامه علی داودی ،مدیر دفتر شعر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری، با اشاره به رسالت حوزه هنری مبنی برپرداختن به هنرو هنرمندان متعهد ، مرحوم مهدی پرویز را یکی از مصداق های هنر متعهد عنوان کرد و گفت : پرویزعلاوه بر سرودن شعرآیینی درزمینه های دفاع مقدس و انقلاب هم شعر سروده است .وی سخنانش را با شعری از مهدی پرویز به پایان رساند.

عباس براتی پور ، شاعرو معلم شعر حوزه هنری ، نیز ضمن قرائت شعری از پرویز به ذکرخاطراتی ازپرویز پرداخت وگفت : چند سال پیش درخلال جلساتم ، متوجه یک روحانی شدم که درمن نسبت به خود محبت ایجاد کرد . براتی پور درادامه افزود : پرویز نمونه ای راستین از روح بی قرارجوانان بسیجی انقلاب بود. اوآرام وقرار نداشت و همیشه درپی کسب تازه ها بود . هم درعلوم حوزوی غور        می کرد و هم دغدغه شعر وادب داشت . گرایش عجیبی هم به مقوله مرگ داشت .

در ادامه افشین علا ء ، شاعر و گرد آورنده شعرهای مرحوم پرویز،  نیزبا اشاره به اینکه فرهاد پرویز ، پدرمهدی پرویز ، تحصیلکرده ادبیات و از شاعران مطرح آیینی دردهه 50 بوده است، خاطر نشان کرد: مهدی پرویز، پدرشاعر و جانبازش را نیز یکسال قبل از مرگ خود از دست داد . به همین خاطر فکرمی کنم که این اتفاق در مرگ اندیشی مهدی پرویز بی تاثیر نبود . مهدی هم هم خیلی دغدغه شعر آیینی داشت و به دفتر مراجع در قم می رفت . وی نمونه ای از شاعران جوانی بود که عمر خود را وقف این راه کردو از این رو باید نام و یاد وی را به عنوان شاعری که در راه اعتلای شعر آیینی کوشید گرامی بداریم .  این شاعر مطر ح کشور درادامه اظهار کرد : مهدی پرویز اعتقاد داشت ؛ کسانی که برای اهل بیت شعر می گویند باید به خاطر حفظ حرمت ممدوح دراوج وکمال باشند واز سلیقه زدگی وکلیشه پردازی پرهیز کنند . وی با اشاره به تلاش پرویز برای تاسیس بنیادی برای شعر آیینی ادامه داد :گاهی دراین روزگار پرحیله ونیرنگ ، مضامین دینی هم دستمایه کلیشه قرار می گیرند وباید راههایی پیدا کنیم تا این عرصه به جایگاه شایسته خود برسد. وی در پایان سخنانش غزلی را که در روزهای آغازین فوت مهدی پرویز سروده بود قرائت کرد.

مصطفی محدثی خراسانی هم درادامه به شعر خوانی پرداخت و درخلال سخنانش با اشاره به حضورساعد باقری در برنامه گفت : سید وقیصرو سلمان و ساعد مربعی شعری هستند که شعر انقلاب را پی افکندند. درادامه قاسم صرافان ، از دوستان شاعر پرویز ، به شعر خوانی پرداخت و سپس کلیپی از شعر خوانی مهدی پرویز که به هنگام سفر شاعران آیینی به کربلا درحرم حضرت سید الشهداء خوانده بود پخش شد .

درادامه محمدرضا سنگری ، شاعر وپژوهشگر شعرآیینی ، پشت تریبون رفت و با اشاره به گشودن قلمروهای تازه ای توسط امام صادق (ع) در مذهب ، علم ، عرفان وادب خاطر نشان کرد : امام صادق(ع) بیان کننده هویت اسلامی ماست و درتمام متون عرفانی ما ن می توانید رد پای امام صادق (ع) را به خوبی مشاهده کنید و فضاهایی خلق کردند که کمتر به آنها پرداخته شده است . سنگری  دراین باره افزود : متاسفانه کتاب عرفان امام صادق (ع) ، حتی بین کسانی که ادعای پرداخت به مبانی فکری ایشان را دارند غریب و ناشناخته مانده است واین امرمهم درعصری که همه نگرانی عرفان های کاذب را داریم می تواند الگو و اثربخش باشد.

سنگری با اشاره به تاثیر مکتب عرفانی وفکری امام صادق (ع)  بر عارفان و شاعران ما خاطر نشان کرد : من حتی رندی حافظ را محصول مکتب فکری امام صادق (ع) می دانم.

این شاعردربخش دیگری از سخنانش با اشاره به اوج گیری دغدغه شعرآیینی "مهدی پرویز"درسال های آخرعمرش به ارائه ویژگی های شعرو شخصیت مهدی پرویز پرداخت و گفت : او روحی شگفت ، شوقی عجیب وذهنیتی      پارادو کسی داشت وخیلی سبکبال بود . محمدرضا سنگری سپس با اشاره به مرگ آگاهی در کارهای پرویز خاطر نشان کرد : نگاه مرحوم پرویز به موضوع مرگ متفاوت است اما حد کار او مرگ آگاهی صرف نیست و اگر مرگ ستایی می کند برای این است که افقی برای وی روشن شده بود که زمان چندانی ندارد . وی دراین باره تصریح کرد: یک مرگ سپید روشن در شعرهای پرویز می بینیم نه مرگ ستایی که  شاعران دهه50 ازآن با ناامیدی و یاس سخن به میان می آورند.

سنگری با قدردانی از افشین علاء به خاطرگردآوری و گزینش شعرهای مرحوم پرویز دریک کتاب گفت : یقین دارم که شعرهای این شاعر بیشتر از اینها بود و اگرتاریخ تقریبی شعرهایش موجود باشد می توان نشان داد که ایشان از کجا شروع می کند و به کجا می رسد وبدین ترتیب می توانیم تصویرروشن تری از این شاعرداشته باشیم .

 هاشم کرونی ، شاعر، هم در بخشی از این برنامه ضمن شعرخوانی به بیان سخنانی کوتاه درخصوص شعر های پرویز پرداخت و گفت :پرویز علاوه بر   غزل های خیلی خوبی که داشت ؛ شعرهای سپیدی هم داشت که کارهای      فوق العاده خلاقی مبتنی بر زبان روایی بودند که دراین گزیده شعر وی نیست این شاعر درادامه گفت : درشعر پرویز یک جور شیدایی وشوریدگی خاص موجود است و تلمیحات وارجاعاتی هم در شعرش دارد که نشان دهنده مطالعات جدی وی است .او سعی می کند که از این تلمیحات در ساختار نوتری ، که مبتنی بر خلاقیت است ، در شعرش استفاده کند .وی اضافه کرد: بخش عمده ای از شعرهایش از جنس شعرهای مبتنی بر توصیف وقایع خاص وفضای ثابت مذهبی نیست بلکه با دغدغه مندی به روزمرگی ها هم می پردازد

قابل توجه است : این مراسم با حضور شاعران و اهالی فرهنگ و ادب ازجمله  محسن مومنی شریف، ساعد باقری، سهیل محمودی، ناصرفیض همراه بود و در آن دوستان شاعرمهدی پرویزهمچون : مهدی رحیمی، حبیب نظاری، هاشم کرونی، میلاد عرفان پور، امیر مرزبان، حسین متولیان، امین جعفری و محمدرضا وحید زاده علاوه بر ذکرخاطرالتی چند به شعرخوانی پرداختند.

گفتنی است ، درپایان این برنامه ازخانواده مرحوم مهدی پرویز،که دراین مراسم حاضر بودند ، با اهدای لوح تقدیربه عمل آمد.
^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^-^

فیلم . فیلم نگار . کارگردان و نویسنده فیلم هندوانه شب یلدا کیست . سریال در برابر اینده . فیلم . در برابر آینده . عکس های فیلم دوما . کارگردان ونویسنده هندوانه شب یلدا کیست . سریال چرابا . فیلم اسپارتاکس چه سالی ساخته شد . دانلود فیلم سینمایی درجستجوی گنج . فلیم . دانلود فیلم قدیمی کوهستان وحشی . سریال امریکایی در برابرآینده . فیلم مستحق ارون وولی . فیلم وسترن هدف اسلحه . عکس رنگ آمیزی پانداکونگ وک . عکس سریال شهر در دست بچه ها . پس کوچه های شمرون . کارگردان هندونه ی شب یلدا . خواهر مه لقا باقری در دردسرهای عظیم2 . فیلم طعم زیتون از عباس کیارستمی . سینمایی لبه ی تیغ . فیلم امپایر استیت . موضوع مسابقه آفتاب شرقی . شقایق فراهانی دراخرین اوازققنوس . دانلود فیلم ماجرا ماجراست . دانلود یک قسمت از کارتون قدیمی چاپی و چاپو . موضوع فیلم یک تکه نان . نام فیلمی با بازی فرهاد اصلانی وحبیب رضای وباران کوثری . دانلود برنامه مهارت از شبکه نسیم . دانلود فیلم سرتو بدزد رفیق . نقش اول سریال در برابر آینده . دیوانه از قفس پرید . دانلود سریال اشک ها لبخند ها . درباره فیلم پذیرایی ساده . سریال ژاپنی میخک . بازیگر نقش ملکه در فیلم آلیس در سرزمین عجایب . مغرور کیست . کارگردان ونویسنده فیلم هندوانه شب یلدا . کارگردان هندوانه شب یلدا


لینک ها :

Great Orod Quotes

Dalai Lama Quotes

Steve Jobs Quotes

فیلم سخنرانی حکیم ارد بزرگ - نماشا

نقد فیلم چهره درون ساخته تام مک لوکین از رها ماهرو

نقد سریال آقا و خانم سنگی ساخته شاهد احمدلونظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)